ממה נובעת הזעת יתר אצל ילדים ונוער? מקובל לחשוב שהזעה מוגברת היא נחלתם של אנשים מבוגרים בלבד, אבל ישנם הרבה מאוד ילדים ובני נוער שסובלים מהזעת יתר, בעיקר בכפות הידיים, בתי השחי וכפות הרגליים. אי-שם, בסביבות גיל 6, כאשר מתחילים לכתוב בכיתה א’, העיפרון מחליק מהיד והדף נרטב כתוצאה מהזיעה. אחר כך, בגיל 12, כאשר הבנים והבנות מתחילים להתקרב ולהחזיק ידיים, מגיעה שוב אותה אי-נעימות, אשר הרבה פעמים מונעת מהמתבגרים חיי חברה שכל כך חשובים בגילם. ילדים ובני נוער הסובלים מהזעת יתר בבתי השחי מביאים עמם לבית הספר דאודורנטים חזקים להתגבר על הריח, ומספר חולצות להחלפה בתוך התיק. בדרך כלל הן כהות, כי עליהן רואים פחות את אותם עיגולי זיעה מביכים.

 

הזעת יתר אצל ילדים ומתבגרים נפוצה ושכיחה יותר משנדמה. למעשה, אחד מכל 6 בני נוער סובל מהזעת יתר. זוהי תופעה המתבטאת בהזעה מוגזמת, מעבר לכמות הזיעה הדרושה לקירור הגוף. הסיבה להזעת יתר אינה ידועה, אך מופיעה לרוב אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים צעירים ובריאים, אשר ברוב המקרים אינה נעלמת ונשארת עמם לאורך כל חייהם. מחקר אמריקאי חדש מצא שיותר מ-17% מבני הנוער בגילאי 12-17 סובלים מהזעה מרובה שלא ניתן לשלוט בה. רוב בני הנוער שנחקרו, ציינו שהחלו לסבול מהזעת היתר כבר בגיל 10-11!

 

הזעת יתר אצל ילדים ובני נוער

 

 

ילדים ובני נוער מתמודדים עם הרבה לחצים חברתיים, חרם, אלימות ובריונות ברשת. בקלות רבה, גם הזעה מוגברת יכולה להפוך אותם למושא ללעג, להרחיק מהם חברים ולגרום להם לנזק חברתי ונפשי. כאבא בעצמי, אני יודע שאנחנו ההורים עושים כל שביכולתנו על מנת להקל על הילדים והמתבגרים את החוויות החברתיות שלהם, ולחזק להם את הביטחון העצמי. לכן כל כך חשוב להיות מודעים לבעיית הזעה כזו – וגם לפיתרון. הורים רבים מדי לא פונים לרופא המשפחה, רופא עור או רופא מומחה בתחום הזיעה, כי הם חושבים שמדובר בגזירה משמיים, ולא יודעים שניתן לטפל בבעיה ולחסוך לילדיהם שנים רבות של סבל. אני רואה זאת כשליחות לסייע לילדים ולהורים, להעלות את המודעות לנושא וללוות את המשפחות במקצועיות וברגישות.

 

טיפולים נגד הזעת יתר לילדים – יעילים ובטוחים

 

הטיפול העיקרי בהזעת יתר אצל ילדים ומתבגרים הוא הזרקת בוטוקס בסמוך לבלוטות המפרישות את הזיעה, וגורם להפסקת פעילותן. זהו טיפול יעיל, בטוח לחלוטין וללא תופעות לוואי, שניתן לטפל באמצעותו בהזעת יתר בכל איבר בגוף כמעט. תוצאות הטיפול הן מצוינות, והשפעתו היא מיידית. הטיפול בבוטוקס הוא קצר וזמין, נעשה במרפאה ואינו דורש שינוי בשגרת היום. השפעת הבוטוקס אורכת כמספר חודשים בהם נהנים המטופלים מאיכות חיים מצוינת וחיי חברה נטולי דאגות, לפחות בכל הקשור לזיעה.

 

כאשר ילדים ונערים מגיעים אליי למרפאת OR, אני בודק איתם ועם הוריהם האם הם יכולים לעבור את הטיפול, לא רק מבחינה פיזיולוגית, אלא גם נפשית. אני מוודא שהטיפול לא מעמיס עליהם משימה שמכבידה עליהם יותר מאשר ההזעה עצמה, ושהזרקות הבוטוקס אינן גורמות להם לחששות. הנוער גדל היום למציאות שכל מה שמקולקל ניתן לתקן, וכך גם הגישה שלהם לזיעה המוגברת: בואו נטפל כאן ועכשיו. כך, אני פוגש מדי יום נערים ונערות אמיצים ונחושים שהזעת היתר מאוד מפריעה להם, והורים תומכים שיעשו כל שנדרש במטרה לעזור להם. בסוף כל יום אני מרגיש ששיניתי את חייהם ואת הזיכרונות שיהיו להם בבגרותם מאותן השנים בבית הספר, וזכיתי שזו העבודה שלי.

המחבר: ד"ר צחי וידר Youtube icon Fecebook icon Google Plus

mmד"ר צחי וידר, רופא מנתח ומומחה עם שם עולמי בתחום הזעת יתר. הוא החל את דרכו בכירורגיה כללית ולאורך השנים התמחה בתחום. ד"ר וידר ייסד את מרפאת או.אר העוסקת בטיפולים חדשניים ופיתוח טכנולוגיות לטיפול בהזעה. ד"ר וידר הוא בוגר בית הספר לרפואה באוניברסיטת בן גוריון שבנגב ועבר השתלמויות במרכזים רפואיים מובילים בעולם.

Call Now Button

מרפאות OR - המרכז הראשון והמוביל בישראל לטיפול בהזעת יתר

6,302 מטופלים כבר פתרו את בעיית ההזעה!
לפגישת אבחון עם רופא מומחה ללא עלות