ניתוח עפעפיים, על אף היותו הליך ניתוחי קצר, עלול להיות כרוך בתופעות לוואי, סיכונים וסיבוכים שונים בהם נעסוק בכתבה שלפניכם.

 

מהו ניתוח עפעפיים? 

 

ניתוח הרמת עפעפיים הינו הליך המיועד לגברים ונשים הסובלים ומתמודדים עם עודפי עור רפוי באזור העפעפיים הנוצרים כתוצאה מאובדן האלסטיות של עור הפנים. עודפי עור אלו, מעבר למראה הלא אסתטי ותחושת הכבדות הנלוות אליהם, עלולים להגביל את שדה ראייתו של האדם הסובל מהם. במסגרת ההליך הניתוחי, מתבצע חיתוך בעפעף והרופא מסיר את העור העודף. המועמדים לניתוחי עפעפיים נדרשים לבצע מספר בדיקות שגרתיות וזאת לצרכי קביעת התאמתם להליך הניתוחי.

 

מה הם הסיכונים והסיבוכים הנלווים לניתוחי הרמת עפעפיים?

 

בדומה לכל הליך ניתוחי פולשני אחר, גם ניתוחי עפעפיים עלולים להיות כרוכים בסיכונים וסיבוכים וזאת לצד תופעות לוואי שכיחות כגון: נפיחות באזור העפעפיים, תחושת כאב, שטפי דם, חוסר תחושה זמנית ו/או חולשה בעפעף, יובש בעין ואדמומיות. תופעות הלוואי השכיחות נחשבות ברוב המקרים לתופעות לוואי “קלות” החולפות תוך מספר ימים.

 

יחד עם זאת, ניתוחי הרמת עפעפיים במסגרתה מתבצעת פעולת חיתוך של העפעף, עלולים להוביל לסיבוכים מורכבים יותר הכוללים בין היתר: פגיעה בבלוטות הדמעות, עיוות של מראה העפעף, גירוי הקרנית, אסימטריה בין העיניים והגבלת שדה הראייה עד אובדן הראייה באופן מוחלט במקרים נדירים יותר.

ניתוח עפעפיים

 

תהליך ההחלמה מניתוחי עפעפיים – מה חשוב לדעת?

 

ניתוחי עפעפיים מתבצעים גם במסגרת הרדמה מקומית וגם במסגרת הרדמה כללית, כאשר תהליך ההחלמה הראשוני מההליך הניתוחי עצמו תלוי באופי ההרדמה. ברוב המקרים, משך ההתאוששות הראשוני הינו בן מספר שעות במהלכן המנותח עלול לסבול מתחושת כאב, נפיחות ושפטי דם באזור המנותח. כאשר המנותח משוחרר לביתו (ברוב המקרים כבר ביום הניתוח), הוא נדרש לתקופת החלמה ראשונית הנמשכת בין שבוע ל-10 ימים במהלכם הוא עלול לחוש או לחוות אי נוחות באזור העיניים, לסבול מאדמומיות ונפיחות באזור המנותח, לסבול מיובש באזור העפעפיים או מדמע רב לחילופין. חשוב לציין שלאורך כל תקופת ההחלמה הראשונית, המנותח נדרש להימנע מהרכבת עדשות מגע ומביצועה של פעילות גופנית מתונה או מאמצת.

 

לאחר כ-10 ימים מיום הניתוח, כל תופעות הלוואי השכיחות אמורות לחלוף, אך יחד עם זאת חשוב לציין ולהבהיר שתהליך ההחלמה מניתוח עפעפיים עלול להימשך מספר חודשים, כאשר תוצאותיו הסופיות של הניתוח מתקבעות תוך חמישה-שישה חודשים. בפרק זמן זה, תופעות כגון: נפיחות ואדמומיות עלולות להופיע באזור המנותח. חשוב לציין שתופעות כגון יובש או דמעת, א-סימטריה בין העיניים ומשיכת שולי העפעף העליון או התחתון כלפי מטה, עלולים להעיד על תהליך החלמה לא תקין והדבר מחייב פנייה דחופה לרופא המנתח. כמו כן, במקרים של עליית חום הגוף מעל ל-38 מעלות ובמקרים של דימום מתמשך באזור המנותח בימים שלאחר הניתוח ו/או בשלבים המתקדמים יותר של תהליך ההחלמה, יש לפנות לרופא המנתח וזאת על מנת לאבחן האם מדובר בזיהום העלול להוביל לסיבוך מורכב.

 

זיהום המתפתח באזור העפעפיים בעקבות הליך ניתוחי, עלול להוביל להגבלת שדה הראייה ובמקרים מסוימים לאובדן מוחלט של הראיה ולכן חשוב לשלול אפשרות להתפתחות זיהום באזור המנותח כבר בשלבים המקדימים של תהליך ההחלמה. כיום, עומדות לרשותנו חלופות שונות לטיפול בעודפי העור המצטברים לאורך השנים באזור העפעפיים, העליונים והן התחתונים. טיפולים אלו אינם כוללים הליך ניתוחי ו/או פולשני ולכן הם אינם מתאפיינים בסיבוכים מורכבים ונדירים, ותופעות הלוואי שלהם קלות ושכיחות.

המחבר: ד"ר צחי וידר Youtube icon Fecebook icon Google Plus

mmד"ר צחי וידר הוא רופא מנתח ומומחה בטיפולים אסתטיים. ד"ר וידר הוא אחד מחלוצי המטפלים בבוטוקס בארץ, הוא מרצה לרופאים בארץ ובחו"ל, מלמד ומעביר קורסים לרופאים, ונחשב לאחד המומחים הגדולים בתחום האסתטיקה בישראל.

Call Now Button